Zygmunt Biedroń
1916-1933
Zygmunt urodził się 5 lutego 1916 roku w Solwinach. Ojciec Wincenty jego był myśliwym. Nie znany jest fakt dlaczego urodził się w Solwinach. Prawdopodobnie, był tam pierwszy szpital położnicy w okolicy.
WAŻNA DATA
W 1933 podjęto decyzję o przyłączeniu części Sowlin do Limanowej. W roku 1938 zapadła decyzja w sprawie przyłączenia całych Sowlin i części Starej Wsi, Lipowego i Mordarki. Dlatego do roku 1933 miejsca narodzin dzieci, dzieci Wincentego Biedronia, miały miejsce w Mordarce, Lipowym i Sowlinach.
RAFINERIA W SOLWINACH.
Historia rafinerii w Sowlinach rozpoczyna się z chwilą, gdy spółka francuska za kupiła 45 morgów gruntu ze dworu Kazimierza Marsa (1861 – 1908) w Sowlinach i tu w 1906 r. na wielką skalę rozpoczęła budowę rafinerii nafty, początkowo wy stępującej pod nazwą:Towarzystwo Naftowe „Limanowa” sp. z o.o. w Limanowej.Obok rafinerii powstała kolonia robotnicza. Tu najpierw wzniesiono trzy bloki jednopiętrowe przy ul. Witosa 5, 7 i 9. Do kolonii robotniczej należały też cztery parterowe budynki przy ul. Krakowskiej 4 i 6 oraz przy ul. Fabrycznej 6 i 8. Powstały jeszcze dwie wille nad torami kolejowymi. Połowę willi przy ul. Krakowskiej 12 zajmował Jollin (Żolin), Francuz, dyrektor techniczny. W drugiej połowie tej samej willi mieszkał Karol Lubusch, Niemiec, kierownik bednarni.Do każdej willi, otoczonej starannie utrzymanym parkiem, był jeden ogrodnik. U Lubuscha był nim zmarły w 1998 r. w wieku 96 lat Jan Biedroń.*
Zygmunt Biedroń, rozpoczął prace w Rafineria w roku 1933 jako pomoc w laboratorium chemicznym.
Rafineria była starego typu i miała niskie dochody. Od 1930 r. z powodu nie opłacalności stopniowo ograniczała produkcję oraz zatrudnienie! co doprowadziło do jej zamknięcia z końcem października 1934 r. Zygmunt miał wóczas 20 lat.
* Jan Biedroń autor wspomnień wojennych, zamieszczonych w 65-69 nrze „Aktualności Ziemi Limanowskiej” z 1992 r
CIEKAWOSTKA.
Z rafinerią w Sowlinach związanych jest kilka znaczących wydarzeń historycznych. W 1918 r formował się tutaj 2. Pułk Strzelców Podhalańskich, który uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. w rafineryjnym bloku przy ul. Witosa 5 i budynku kasyna organizowano limanowski batalion Obrony Narodowej, skąd udał się na swój szlak bojowy.
1933-1945
Po upadku Rafinerii w Solwinach, w 1934 roku Zygmunt wyjeżdża do Drohobycza. Tam podejmuje pracę w Rafinerii „Polmin”. Drohobycz, przed wojną stanowił centrum polskiego przemysłu naftowego, posiadał jedną z największych i najnowocześniejszych w tym czasie na świecie rafinerię. Nosiła ona nazwę „Polmin”, więcej o niej w zakładce Lesław Biedroń. Zygmunt miał doświadczenie w branży naftowej, zdobytej jeszcze w Solwinach. Ważną rolę w życiu Zygmunta odegrał i odegra w przyszłości Józef Pikulski, mąż siostry Zygmunta Marii. Józef Pikulski był przodownikiem w przemyśle naftowym i bardzo wpływową osobą. To on sprowadził Zygmunta do Drohobycza, gdzie wcześniej był zatrudniony przez „Polmin” jako jeden z dyrektorów technicznych.