EMIGRACJA – USA
Spis powszechny Stanów Zjednoczonych, 1920
Indeks ten zawiera rozkład populacji USA, i zapisany jest na mikrofilmach „National Archive T625” – XIV Spis Ludności Stanów Zjednoczonych, 1920. Plany ludności były zapisywane na dużych arkuszach z wierszami i kolumnami. Harmonogramy są uporządkowane według stanu, hrabstwa, miejscowości i okręgu wyliczeniowego. Układ rodzin według harmonogramu jest zwykle zgodny z kolejnością, w jakiej rachmistrz odwiedzał gospodarstwa domowe. Rachmistrzów poproszono o zapisanie informacji o wszystkich osobach, które były w gospodarstwie domowym w dniu spisu, którym był przeprowadzony 1 stycznia 1920 roku. Osoba przeprowadzająca spis mógł odwiedzić rezydencję w późniejszym terminie, ale zebrane informacje miały dotyczyć osób przebywających w rezydencji w dniu tego spisu. Spisy federalne są zwykle wiarygodne, w zależności od wiedzy informatora i staranności rachmistrza spisowego. Informacje o rodzinie udzielał członek rodziny a czasami sąsiad. Istnie prawdopodobieństwo, że niektóre informacje mogły być nieprawidłowe lub celowo sfałszowane.
Przykładowe badania historyczne
Józef Biedroń (Joseph Biedron)
ur.1873 – zm. 1928
- Źródło – Pensylwania, Federalny spis powszechny z 1920 r .
- Źródło – Stany Zjednoczone, Karty rejestracyjne poboru do I wojny światowej 1917-1918
DANE ZAWARTE W DOKUMENCIE:
Nazwisko – Józef Biedroń
Wiek: 47 lat
Adres: Pittsburgh Ward 9,ED455,Allegheny,Pennsylvania
Data przybycia do USA: 1906
Miejsce urodzenia: Limanowa – podane (Liemanawa)
Stan cywilny: żonaty
Rasa: Biały
Miejsce urodzenia ojca: Limanowa
Miejsce urodzenia matki: Limanowa
DODATKOWE DANE ZAWARTE W DOKUMENCIE:
INFORMACJA O CZŁONKACH RODZINY:
United States, World War I Draft Registration Cards – Karty rejestracyjne poboru do I wojny światowej 1917-1918
Zbiór składa się z indeksu i zdjęć pobranych kart rejestracyjnych na I wojnę światową. Trzy rejestracje przeprowadzono w latach 1917-1918. Pierwsza miała miejsce 5 czerwca 1917 roku i dotyczyła mężczyzn w wieku od 21 do 31 lat; druga odbyła się 5 czerwca 1918 r. dla mężczyzn, którzy ukończyli 21 lat od pierwszej rejestracji, a trzecia odbyła się 12 września 1918 r. dla mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat.
Z dokumentu wynika że Józef Biedroń w wieku 46 lat został powołany do wojska. W dokumencie napisane jest że nie jest obywatelem USA i pochodzi Austrii. (*przypis badacza – Zabór Austriacki). Żona to Rozalią Biedroń, podany jest także adres zamieszkania. Podane są nawet detale jak wzrost, waga, kolor włosów.
Badani – Próba zbudowania historii Józefa Biedronia.
W tym dziale spróbujemy zbudować historię Józefa Biedronia, w oparciu o hipotezy i zebrane oryginalne dokumenty i towarzyszące im wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce w Limanowej i Zaborze Austryiackim i USA.
W tej próbie nie mamy żadnych przekazów ustnych. Potraktujmy to jako test, czy można zbudować w miarę prawdopodobną historię, tego przodka, w oparciu tylko o dokumenty.
Zaczynamy tylko od jedynych danych jakie posiadam czyli mam tylko datę urodzenia – Józefa Biedronia czyli 03.01.1873
Zaczynamy badania !!!
Józef Biedroń, urodził się w Limanowej, w roku 1873, 3 styczniu ( *źródło: United States, World War I Draft Registration Cards oraz Księgi kościelne diecezji rzymskokatolickiej w Tarnowie, 1612-1900).
Jego ojcem był Piotr Biedroń i Maria Biedroń z domu Poręba. Jego ojciec Piotr urodził się w 1836 w Limanowej pod adresem 36, a matka Maria urodzona w 1850, w Limanowej pod adresem Limanowa 5. A więc rodzice Józefa spotkali się i pobrali w Limanowej. Skoro Józef urodził się w 1873 roku, rodzice mieli wczas Piotr 37 lat, a jego mama Maria 23 lata. (*źródło: Księgi kościelne diecezji rzymskokatolickiej w Tarnowie, 1612-1900)
W tym okresie Limanowa jest częścią Austro-Węgier. W latach 1860–1873 Galicja uzyskuje tzw. Autonomię Galicyjską. W 1895 r. powiat limanowski zamieszkiwało około 73 tys. osób, czyli około 3/5 obecnej populacji.
Józef żeni się z Rozalią, która urodziła się w 1877 roku w Limanowej. Rozalia jest młodsza, od Józefa o 5 lat. Pytanie kiedy był ślub ? Można założyć, i przeprowadzić następujący wywód. Skoro ich pierwsze dziecko Piotr, urodziło się w 19o2 roku, to ślub musiał być 1900 lub 1901 roku. Wówczas ze względów religijnych, nie dopuszczalne było mieć nieślubne dzieci. Józef miałby wówczas 27 lat, a Rozalią 22 lata. Co jest bardzo prawdopodobne.
Powiat limanowski był jednym z najuboższych w Galicji Zachodniej. Ludność utrzymywała się z uprawy żyta, rzepaku i hodowli, nie licząc Limanowej i Mszany Dolnej – utrzymywał się bardzo niski współczynnik zatrudnienia przemysłowego i rozdrobnienie gospodarstw rolnych związane z tak zwaną „biedą galicyjską”, przez którą nazwę prowincji przekręcano na „Golicja i Głodomoria”. Wszystko to skutkowało znacznym odpływem siły ludzkiej i emigracją do Stanów Zjednoczonych, Brazylii czy Argentyny.
Średnia długość życia wynosiła wówczas 27 lat. Dieta przeciętnego mieszkańca Galicji była bardzo monotonna i uboga w kalorie. Rocznie spożywał 310 kilogramów ziemniaków, 114 kilogramów zbóż oraz skromne 10 kilogramów mięsa. W Galicji było 81% analfabetów.
Można założy, ze głód i bieda spowodowała, że Józef w wieku 33 lat wyemigrował do USA, co miało miejsce się w 1906 roku, i co potwierdza (*źródło” – Mikrofilm – National Archive T625). Z tego samego dokumentu wynika że Rozalią, dołączyła do niego dopiero w 1912 roku z dwoma synami Piotrem i Franciszkiem. Czyli Józef sprawdził rodzine do USA, dopiero 6 lat później. Można założyć, ze sam musiał zarobić na bilety, dla swojej rodziny, aby ich sprowadzić do Pittsburgha.
W 1918 roku, wiemy z ( *źródł”o United States, World War I Draft Registration Cards), że mieszka w Allegheny z całą rodziną pod adresem – 190-49 St. Allegheny – w latach 1788–1907 były miastem, obecnie to część Pittsburgha.
Pytanie czy brał udział w I WŚ. ? I Wojna Światowa, zakończyła się 11 listopada 1918, powołany do wojska był dokładnie 12. września 1918 roku. Raczej mało prawdopodobne. W Allegheny na świat przychodzą kolejne dzieci, 1914 – Jan, 1915 – Helena, i w 1920 roku Stella.
Czym mógł zajmować się Józef. Prawdopodobnie jak większość Polaków, pracował jako robotnik, przy budowie mostów i dróg. Wówczas Allegheny, były już dzielnicą Pittsburgha, a rozwój miasta był bardzo dynamiczny.
Udało się odnieść zdjęcia z tych czasów jak wygląda okolica. ( *źródło: Biblioteka Cyfrowa Pittsburgha – University of Pittsburgh’s Library System.)
Allegheny – 1929 rok. FOT 1 – Ogólny widok miasta. FOT 2 180 St, ulica sąsiednia do miejsca zamieszkania Józefa. FOT 3 190 St.
Jak był wpisany w dokumentach Józef ? – ( *źródło: United States, World War I Draft Registration Cards), w rubryce zawód wpisane jest: Labor (ang.rodzic), więc nie miał faktycznie oficjalnej pracy.
W kolejnych badaniach udało się dotrzeć do spisu „PITTSBURGH CITY DIRECTORY – 1920-” Jest w niej zapis, który potwierdza adres rodziny Biedroniów 190-49th, jest też dopisek: „Peter printer John Mellor & Sons, i słowo „lab” – skrót słowa labor.
Józef Biedroń – umiera w roku 1828 w wieku 55 lat.
Jakie są dalsze losy rodziny jego dzieci i żony ?
I tu z pomocą przychodzi kolejny spis mieszkańców USA – „United States Census, 1940” – Był to szczegółowy skorowidz i zbiór zdjęć – planów ludnościowych z wyszczególnieniem mieszkańców Stanów Zjednoczonych w 1940 r. W nim odnajdziemy dalsze zapiski dotyczące jego żony Rozalii, wdowy.
DANE ZAWARTE W DOKUMENCIE:
Nazwisko – Rozalia Biedroń (Rose Biedron)
Wiek: 63 lat
Adres: Same House
Stan cywilny: wdowa
Rasa: Biały
Miejsce urodzenia ojca: Polska
DODATKOWE DANE ZAWARTE W DOKUMENCIE:
INFORMACJA O CZŁONKACH RODZINY:
W tym dokumencie widzimy ważne zmiany: narodowość jest wpisana „Polska” we wcześniejszym była „Austriacka”. Zmienia się też miejscowość, zatem wdowa po śmierci Józefa wyjechał do: Hamtramck – miasto w stanie Michigan. W spisie brakuje Heleny i Stelli, można założyć ze zostały w Pittsburghu.
W roku 1899 powstaje Związek Polek w Ameryce (Polish Women’s Alliance of America – PWAA), największa kobieca organizacja Polonii amerykańskiej. Zajmuje się działalnością kulturalno-oświatową, ubezpieczeniową i wychowawczą młodzieży. Jej organem prasowym jest „Głos Polek”, kwartalnik którego pierwszy numer ukazał się 3 listopada w 1910 roku. W obwodzie IV, Prezesem Stanowym jest Rozalia Biedroń.
Podsumowanie:
To przykładowe badanie mając tylko datę urodzenia Józefa Biedronia, pokazuje że, warto poświęcić czas i poszukać korzeni rodzinnych. To badanie dało mi wielką satysfakcję. Nagrodą, jest to ostatnie zdjęcie, – zdjęcie Rozalii Biedroń z 1951 roku.
Temat ten nie jest jeszcze skończony, powoli znam już odpowiedzi na pytania co działo się z rodziną Józefa i jego dziećmi. Musi pamietać, ze jest to tylko historia jednego z 180 członków drzewa rodzinnego. Jeszcze wiele lat pracy, nad historią rodzinną, której przodkiem jest Antoni ur około 1770 roku. Mam nadzieję, że jeżeli ktoś trafi na tą stronę z tej odnogi rodziny Józefa i Rozalii, pomoże dokończyć ten wątek.
P.Biedroń – 01.01.2020